medisin i danmark

Hei!

Jeg har veldig lyst til å studere medisin i Danmark, men jeg mangler både R1 og R2 i matematikk. På videregående hadde jeg S1 og S2, som jeg har forstått dekker noe av det samme som R1, men jeg har ikke full fordypning i realfag. Jeg har heller ikke et veldig høyt karaktersnitt.

Danmark er landet jeg helst ønsker å studere i, selv om jeg også kunne vurdert Sverige. Jeg planlegger å ta opp flere fag for å forbedre karakterene mine, men disse vil ikke komme på førstegangsvitnemålet mitt.

Derfor lurer jeg på hvilke muligheter jeg har. Finnes det alternative opptaksveier til medisinstudiet i Danmark eller Sverige? Vil det hjelpe å ta opp R1 og R2 som privatist, og er det andre ting jeg kan gjøre for å styrke sjansene mine?

Jeg setter stor pris på all veiledning og råd.

anonymt

Kommentarer

  • Hei!
    Et fint sted å starte er ANSAs nettside om medisinstudier i Danmark. Der finner du oversikt over lærestedene, opptakskravene og forskjellen på kvote 1 og kvote 2.

    For å søke medisin i Danmark må du oppfylle fagkravene, uansett om du søker i kvote 1 eller kvote 2. Ett av kravene er Matematik A, som tilsvarer Matematikk R2 for norske søkere. S1 og S2 er derfor som regel ikke nok alene til å dekke dette kravet. Du må i tillegg oppfylle kravene til engelsk og realfag. 

    Hvis du mangler R2 eller andre fagkrav, kan du ta fagene som privatist og legge dem ved vitnemålet på kompetansebevis. Det kan gjøre deg kvalifisert til å søke, men karakterene fra fag du tar i etterkant vil ikke forbedre karaktersnittet ditt når du søker til Danmark. Danmark bruker førstegangsvitnemålet, og norske tilleggspoeng teller ikke. 

    Siden du skriver at du ikke har veldig høyt snitt, bør du også se nøye på kvote 2. Der vurderes søkere på andre måter enn bare karaktersnitt, for eksempel opptaksprøve, intervju eller andre kriterier, avhengig av universitet. Men fagkravene må fortsatt være oppfylt.

    Sverige kan også være et alternativ. Der søker du via Antagning.se, og mange bruker Högskoleprovet for å styrke mulighetene sine. Du kan lese mer om dette på ANSAs nettside om medisinstudier i Sverige.

    Lena Studieveileder
Dette innlegget er stengt for ytterligere kommentarer.