Kan arbeidsgiver forlenge prøvetiden og på hvilket grunnlag?

Det følger av statsansatteloven § 15 for statsansatte og arbeidsmiljøloven § 15-6 for kommunalt ansatte og privat ansatte at prøvetiden kan forlenges ved arbeidstakers fravær med tilsvarende fraværets lengde. I begge disse bestemmelsene heter det videre at slik forlengelse bare kan skje dersom arbeidsgiver gjorde skriftlig oppmerksom på adgangen til forlengelse ved inngåelse av arbeidsforholdet og videre varsler om dette før prøvetidens utløp. Et eksempel på rett til forlengelse av prøvetid ved fravær vil være ved sykefravær i prøvetiden.
Akademikerforbundet Redaktør (Oppdatert ) Anmeld upassende innhold

Kommenter eller skriv et nytt innlegg

Ditt navn og innlegg er synlig for alle.Din e-post vises aldri offentlig.